What the Health?(Saglik Komplosu)⚔💊

Sizlere izledikten sonra "Peki ben simdi ne yicem?" sorusunu sorduracak bir belgeselden bahsedeceğim bugün...
Instagramda severek takip ettiğim bir profilin tavsiyesi uzerine izledim bu filmi.Inanilmaz etkisi altında kaldim...Bir nebzede olsa okuyanlarimla paylaşmak istedim🙏Imbd:8.3
Yönetmen:Keegan Kuhn,Kip anderson
(Kip Anderson ayni zamanda belgeseldeki oyuncu)
Minikte bir dipnot:Leonardo DiCaprio tarafindanda destek görmüş bir film.

Ailesinin hastalık geçmişinde kanser,diyabet,kalp rahatsızlığı olan Kip,sağlığına oldukça dikkat etmektedir."Kendince" sağlıklı beslenmekte,Düzenli egzersiz yapmakta,sigarada kullanmamaktadır.Kip'in beyninde Dunya Sağlık örgütünün;işlenmiş gıda ve etlerin kansere doğrudan yol açtığını söylediği bildirgesini yayinladiktan sonra cevap bulamadığı birtakım sorular oluşur.Yanıtları bulmak uzerede bir kesfe çıkar...


Seker hastalığının sebebi olarak,egzersiz yetersizligi ve sekerli gıdaların fazlaca tüketimi gösterilir hep degil mi?Karbonhidrat aliminin azaltılması gerektiği savunulunur.Ama isin asli öyle değilmiş!
Diyabet hastalığının başlıca sebebi;kandaki yag miktarını arttıran şeylerin fazlaca tüketimiymiş."Hayvansal gıdaların tüketimiyle bu rahatsızlığın yakından ilişkisi bulunmakta yani."
Sadece et,tavuk,balık türevi hayvansal gıdalarda degil burda bahsedilen şey,Sut ve sut urunlerininde "efsaneleştirildiği" kadar,insan sağlığı uzerinde cokta önemli bir rolunun olmadığı ispatlarla kanıtlanmış.
Kafamda koca bir soru işareti bırakan konulardan biride iste tamda bu konu oldu!Çünkü;oglum 1 yaşından beri günde 1-2 bardak sut,150-200 gram kadarda yoğurt tüketmekte!

      "DR.PAUL PORRAS
        PEDIARTRIST
       -Bir pediartris olarak;sut ürünleri tüketimine bağlı gelişen egzama,akne,kabızlık,reflu,demir eksikligi,kansizlik gibi rahatsızlıkları olan çocukları çok görüyorum.Bilinmeli ki inek sutu proteini en alerjenik gıdadır."

Bu kadar fazla hastaliga sebebiyet veren bir "hayvan sivisini" ogluma vermem ne kadar dogru o zaman?
Ve asil bombada şu;Yapilan arastirmalarda sut ürünleri tuketiminin yuksek oldugu ulkelerde,osteoporoz (kemik erimesi) oranlari çok daha fazla!
Yaniiiii Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu?

Filmde yine ayni sekilde beni dusunduren seylerden biride;Uluslararasi saglik orgutlerinin "sponsorlari" oldu.Birkac ornekle aciklayayim...
Amerikan kanser dernegi sponsorlarindan birkaci;
-Pizza hut? KFC? Taco Bill?
Amerikan kalp dernegi sponsorlarindan birkaci;
-Subway? Dominos pizza? Nestle? Mars??????

"Sözde" insan sagligini dusunen,sağlıklı beslenmeye tesvik etmeye calisan bu kuruluslarin;
kansere,diyabete,kalp rahatsizliklarina neden olan,"fast food" sirketlerinden para almasi sizcede biraz komik degil mi?

Veganliga tesvik eden bu belgeseli onyargilarinizi bir kenara birakarak izlemenizi tavsiye ediyorum.Sunulan ispatlar ve arastirma sonuclari beslenme tarzinizi degistirmeye yonlendiyor sizi cunku.

Yazimida filmin basinda gosterilen,Hipokrat'in söylediği su sozlerle bitiriyorum.

      "GIDAN ILACIN OLSUN,ILACINDA GIDAN!"

Sagliginiza cici bakin.Bir sonraki yazimda gorusmek uzere.
Selametleeee...🙋

Yorumlar